INDEX -> Numizmatyka -> Monety Świata -> Afryka -> Afryka Centralna- równikowa


Burundi
pozycji w kategorii: 2
Burundi, Republika Burundi(Republika y’Uburundi; République du Burundi), stolica Bujumbura – państwo bez dostępu do morza położone w Afryce Wschodniej graniczy z Rwandą, Tanzanią, oraz z Demokratyczną Republiką Kongo.
Była kolonia belgijska, niepodległa od 1 lipca 1962 roku
Waluta: 1 frank burundyjski = 100 centymów (BIF)

Cameroon / Kamerun
pozycji w kategorii: 18
Kamerun, Republika Kamerunu (Cameroun, République du Cameroun, Cameroon, Republic of Cameroon)– państwo w środkowej Afryce, nad Zatoką Gwinejską. Graniczy z Nigerią, Czadem, Republiką Środkowoafrykańską, Kongiem, Gabonem i Gwineą Równikową. stolica Yaounde
Po I wś Kamerun został terytorium mandatowym Ligi Narodów, podzielonym pomiędzy Wielką Brytanię i Francję. Francuska część uzyskała niepodległość w 1960r. W 1961r., 2/3 terytorium brytyjskiej części przyłączono do Nigerii, a 1/3 do Republiki Kamerunu, która przekształcona została w Federacyjną Republikę Kamerunu.
Waluta: 1 frank CFA = 100 centymów (XAF)

Central African Republic / Rep. Środkowoafrykańska
pozycji w kategorii: 7
Republika Środkowoafrykańska (République centrafricaine) – państwo w środkowej Afryce, w dorzeczach rzek Konga i Szari, graniczące z Kamerunem, Czadem, Sudanem, Sudanem Południowym, Demokratyczną Republiką Konga i Kongiem. Stolica Bangui
Republika pełną niepodległość uzyskała 13 sierpnia 1960. Wczęsniej była kolonią francuską Ubangi-Szari w składzie Francuskiej Afryki Równikowej.
Waluta: 1 frank CFA = 100 centymów (XAF)

Central African States / Unia Centralnej Afryki
pozycji w kategorii: 45
Unia Centralnej Afryki (Central African States)- wspólna waluta używana w niektórych krajach centralnej Afryki od 1974r. Instytucją odpowiedzialną za emisję pieniądza i politykę pieniężną w centralnej Afryce jest Bank Państw Afryki Środkowej (BEAC).
Frank CFA (XAF) jest walutą obiegową w następujących państwach: Kamerun, Republika Środkowoafrykańska, Czad, Kongo, Gwinea Równikowa, Gabon.
Sygnatury państw na monetach:
A = Czad; B = Republika Środkowoafrykańska; C = Kongo; D = Gabon; E = Kamerun.
Waluta: 1 frank CFA = 100 centymów (XAF)

Congo Democratic Republic / Kongo RD (Kinszasa)
pozycji w kategorii: 85
Demokratyczna Republika Konga/ Congo Democratic Rep., (République démocratique du Congo) – drugie pod względem wielkości państwo Afryki, ze stolicą w Kinszasie. Graniczy z: Angolą, Burundi, Republiką Środkowoafrykańską, Kongiem, Rwandą, Sudanem Południowym, Tanzanią, Ugandą i Zambią. W okresie kolonialnym Wolne Państwo Kongo (do 1908) i Kongo Belgijskie (do 1960). Po uzyskaniu niepodległości w latach 1971-1997 jako Zair. Dla odróżnienia od Republiki Konga (Kongo-Brazzaville), DR Konga nazywana również jako Kongo-Léopoldville,a obecnie po zmianie nazwy stolicy, jako Kongo-Kinszasa. Waluta: 1 frank kongijski = 100 centymów (CDF)

Congo Republic / Kongo (Brazzeville)
pozycji w kategorii: 5
Kongo, Republika Konga, (République du Congo) stolica - Brazzeville - państwo w środkowej Afryce nad Oceanem Atlantyckim. Graniczy z Gabonem, Kamerunem, Republiką Środkowoafrykańską, Angolą (Kabinda), Demokratyczną Republiką Konga.
W czasach kolonialnych występowało pod nazwą Kongo Francuskie i Kongo Środkowe, a po odzyskaniu niepodległości 15 sierpnia 1960, jako Kongo-Brazzaville do 1969r, później Ludowa Republika Konga do 1991 roku.
Waluta: 1 frank CFA = 100 centymów (XAF)

Djibouti / Dżibuti
pozycji w kategorii: 7
Dżibuti (Djibouti, arab. جيبوتي),Republika Dżibuti (Republic of Djibouti,جمهورية جيبوتي ,), stolica Djibouti; – państwo we wschodniej Afryce, nad Zatoką Adeńską i cieśniną Bab al-Mandab. Graniczy z Somalią (a dokładniej z Somalilandem), Etiopią i Erytreą. Dawny protektorat i kolonia francuska - Somali Francuskie, od 1947 ze statusem terytorium zamorskiego Francji. W 1967 r nazwa została zmieniona na Francuskie Terytorium Afarów i Issów. 27 czerwca 1977 roku Terytorium uzyskało niepodległość pod nazwą Dżibuti Waluta: 1 frank dżibutyjski = 100 centymów (DJF) Francuskie Terytorium Afarów i Issów.

East Africa / Afryka Wschodnia 1895–1963
pozycji w kategorii: 73
Protektorat Afryki Wschodniej (East Africa Protectorate lub British East Africa)– historyczne brytyjskie terytorium, protektorat na wschodnim wybrzeżu Afryki. Zajmował dzisiejsze terytorium Kenya, Tanzania, Uganda i część Somalii. Powstał w wyniku likwidacji Kompanii Wschodnioafrykańskiej i przejęcia administracji w Brytyjskiej Afryce Wschodniej przez rząd brytyjski.
Waluta: szyling Brytyjskiej Afryki Wschodniej

Equatorial African States / Unia Afryki Równikowej
pozycji w kategorii: 1
Unia Afryki Równikowej (Equatorial African States)- unia monetarna zawarta przez : Camerun, Chad, Congo, Central Africa i Gabon w 1960 r. W 1974 przekształcona w Central African States.
Waluta: 1 frank = 100 centymów

Equatorial Guinea / Gwinea Równikowa
pozycji w kategorii: 1
Gwinea Równikowa Republika Gwinei Równikowej (Guinea Ecuatorial, República de Guinea Ecuatorial, Republic of Equatorial Guinea) – państwo w centralnej Afryce. Graniczy z Kamerunem i Gabonem. Stolica Malabo;
Kolonia hiszpańska pod nazwą Gwinea Hiszpańska - niepodległość od 12 października 1968r.
Waluta: 1 frank CFA = 100 centymów (XAF)

Etiopia
pozycji w kategorii: 16
Etiopia/Ethiopia, Federalna Demokratyczna Republika Etiopii - Federal Democratic Republic of Ethiopia, dawniej Abisynia, stolica Addis-Abeba – państwo położone we wschodniej Afryce. Graniczy z: Kenią, Sudanem, Sudanem Południowym, Dżibuti, Somalią i Erytreą.
w latach 1936-1941 kolonia w składzie Włoskiej Afryki Wschodniej, do 1974 roku - cesarstwo, 1974-1991 - reżim wojskowy, od 1991 - republika.
Waluta: 1 birr = 100 centów (ETB)

French Equatorial Africa / Fran. Afryka Równikowa
pozycji w kategorii: 1
Francuska Afryka Równikowa (Afrique équatoriale française) -1910-1958 - federacja francuskich kolonii w środkowej Afryce, między rzeką Kongo a Saharą. Federacja ze stolicą w Brazzaville składała się z czterech terytoriów: Gabonu, Konga Środkowego (obecnie Kongo), Ubangi-Szari (obecnie Republika Środkowoafrykańska) oraz Czadu. W 1958r. po wprowadzeniu autonomii w ramach Wspólnoty Francuskiej - rozwiązano federację.
Waluta: frank Francuskiej Afryki Równikowej

French West Africa / Fran. Afryka Zachodnia
pozycji w kategorii: 9
Francuska Afryka Zachodnia -(French West Africa, Afrique occidentale française) - 1895-1958 - Federacja francuskich terytoriów zależnych w Afryce Zachodniej ze stolicą w Saint Louis (1895-1902)oraz w Dakarze(1902-1960). W skład wchodziły: Senegal, Mauretania, Sudan Francuski (obecnie Mali), Gwinea, Wybrzeże Kości Słoniowej, Górna Wolta (Burkina Faso), Dahomej (Benin) i Niger. W 1958r. federacja rozpadła się na odrębne republiki autonomiczne, które w 1960 uzyskały niepodległość.
Waluta: frank Francuskiej Afryki Zachodniej

Gabon
pozycji w kategorii: 13
Gabon, Republika Gabońska (République Gabonaise) – państwo położone w środkowej Afryce nad Oceanem Atlantyckim. Graniczy z Gwineą Równikową, Kamerunem i Kongiem. Stolicą i jest Libreville.
Była kolonia francuska - niepodległość od 17 sierpnia 1960.
Waluta: 1 frank CFA = 100 centymów (XAF)

Gambia
pozycji w kategorii: 19
Gambia, Republika Gambii, (Republic of the Gambia)– państwo położone w zachodniej części kontynentu afrykańskiego. Od północy, południa i wschodu graniczy z Senegalem. Od zachodu posiada dostęp do Oceanu Atlantyckiego. Jej stolicą jest Bandżul
Była brytyjska kolonia uzyskała niepodległość w 1965r.
Waluta: 1 dalasi = 100 butut (GMD)

Kenia
pozycji w kategorii: 100
Kenia/Kenya, Republika Kenii (Republic of Kenya, Jamhuri ya Kenya)-państwo we wschodniej Afryce nad Oceanem Indyjskim. Graniczy z: Somalią, Etiopią, Sudanem Południowym, Ugandą, Tanzanią. Stolicą Kenii jest Nairobi. Kenia jest członkiem brytyjskiej Wspólnoty Narodów.
Była kolonia brytyjska - niepodległość uzyskała 12 grudnia 1963r.
1 szyling kenijski = 100 centymów (KES)

Niemiecka Afryka Wschodnia / German East Africa
pozycji w kategorii: 2
Niemiecka Afryka Wschodnia (Deutsch-Ostafrika) 1885-1919 – niemiecka kolonia w środkowo-wschodniej Afryce obejmująca Tanganikę, Rwandę i Burundi. Stolica Bagamoyo (1885-1890), Dar es Salaam (od 1890). Obecnie większość tego obszaru należy do Tanzanii.
Waluta: rupia Niemieckiej Afryki Wschodniej

Ruanda / Rwanda
pozycji w kategorii: 29
Rwanda/Ruanda, Republika Rwandy (Republic of Rwanda) – państwo w środkowo-wschodniej Afryce, graniczące z: Demokratyczną Republiką Konga, Tanzanią, Ugandą i Burundi. Jeden z najgęściej zaludnionych krajów w Afryce. Stolicą Rwandy Kigali.
Rwanda była kolonią niemiecką, po I wś przeszła pod administrację belgijską jako mandat Ligi Narodów. Niepodległość uzyskała 1.07.1962r.
Waluta: 1 frank rwandyjski = 100 centymów (RWF)

São Tomé and Príncipe / Wyspy św. Tomasza i K
pozycji w kategorii: 7
Wyspy Świętego Tomasza i Książęca - (São Tomé and Príncipe, República Democrática de São Tomé e Príncipe), stolica Sao Tome. Państwo w Zatoce Gwinejskiej, na północ od równika, składające się z pięciu wysp, z których dwie są zamieszkane.
Portugalia przyznała wyspom niepodległość 12 lipca 1975 roku.
Waluta: 1 dobra (waluta) = 100 centavos (STD)

Seychelles / Seszele
pozycji w kategorii: 28
Seszele (Republic of Seychelles, Repiblik Sesel , République des Seychelles) - stolica Victoria. Państwo wyspiarskie na Oceanie Indyjskim, ok. 1600 km od wybrzeży Afryki, położone na północny wschód od Madagaskaru. Pobliskie państwa i terytoria zamorskie to Mauritius i Reunion na południe oraz Malediwy na północny wschód.
29 czerwca 1976 Wielka Brytania przyznała Seszelom niepodległość
Waluta: 1 rupia seszelska = 100 centów (SCR)

Somalia
pozycji w kategorii: 27
Somalia, Federalna Republika Somalii (Soomaaliya; arab. الصومال,)– państwo w północno-wschodniej części Afryki położone na Półwyspie Somalijskim (zwanym Rogiem Afryki). Przylega do Oceanu Indyjskiego i Zatoki Adeńskiej. Graniczy z Dżibuti, Etiopią i Kenią. Stolica - Mogadisz.
1 lipca 1960 – z połączenia Somalii Brytyjskiej i Somalii Włoskiej powstała niepodległa Republika Somalijska.
Waluta: 1 szyling somalijski = 100 centów (SOS)

Somaliland
pozycji w kategorii: 2
Somaliland (Republika Somalilandu) – islamska republika, nieuznawana przez społeczność międzynarodową, leżąca we wschodniej Afryce nad Zatoką Adeńską. Somaliland ogłosił secesję od Somalii w 1991 roku i od tamtej pory zdołał zbudować funkcjonujący organizm państwowy z demokratycznie wybieranym prezydentem i parlamentem. Graniczy z Dżibuti, Etiopią i Puntlandem – inną częścią Somalii. Stolica - Hargejsa
Waluta: szyling Somalilandu (SlSh)

Tanzania
pozycji w kategorii: 59
Tanzania, Zjednoczona Republika Tanzanii (Jamhuri ya Muungano wa Tanzania) – państwo we wschodniej Afryce powstałe z połączenia dawnych kolonii brytyjskich: Tanganiki i Zanzibaru, co symbolizowała nazwa utworzona z pierwszych sylab nazw obu krajów TAN+ZAN. W skład Tanzanii weszła również wyspa Pemba położona blisko Zanzibaru. Oficjalną stolicą Tanzanii jest Dodoma, do 1981 roku było nią Dar es Salaam Tanzania jako państwo powstało w 1964 roku z połączenia Tanganiki (niepodległej od 1961 r.) i Zanzibaru (niepodległego od 1963 r.) jako Zjednoczona Republika Tanganiki i Zanzibaru, a od października 1964 roku jej oficjalną nazwą jest Zjednoczona Republika Tanzanii Waluta: 1 szyling tanzański = 100 centymów (TZS)

Uganda
pozycji w kategorii: 31
Uganda, (Republic of Uganda, Jamhuri ya Uganda) - stolica Kampala. Państwo we wschodniej Afryce nad Jeziorem Wiktorii. Graniczy z Sudanem Południowym, Demokratyczną Republiką Konga, Rwandą, Tanzanią i Kenią. Ludność zajmuje się głównie rolnictwem i hodowlą, kraj słabo rozwinięty. W 1894 utworzono protektorat Ugandy, w skład którego weszło 5 królestw: Ankole, Buganda, Bunyoro, Busoga i Toro. W 9.10.1962r federacja Ugandy uzyskała niepodległość od Wielkiej Brytanii. W 1967 zniesiono historyczne monarchie. Waluta: 1 szyling ugandyjski = 100 centów (UGX)

Koszyk

Brak towarów w koszyku.

Przejdź do: